<< Tilbage

   
   Klargør for print     E-mail Artikel
 
 
Bådpladser
 
Havnen har to bassiner, der omsluttes af tre bådebroer med i alt ca. 150 bådpladser, hvoraf nogle bruges til YF´s egen flåde. De øvrige pladser lejes ud til klubbens medlemmer til deres private både. Pladslejen for bådpladserne beregnes på basis af bådens areal, dvs. bådens længde x bredde. En halvårsplads regnes til 2/3. Alle bådpladser kan være besat, men som medlem kan man blive registreret på venteliste.

I sejlersæsonen giver sejlergaden plads for mange mindre sejljoller (sommerpladser) og om vinteren anvendes sejlergaden til opmagasinering af alle bådene. I tilknytning til sejlergaden er der tre jolleramper, som gør det enkelt at søsætte / optage jollerne.

Sejlads med motor på Furesøen, herunder også el-drev, er underlagt Skov- og Naturstyrelsens regler. Der kan der gives tilladelse til hjælpemotor for større sejlbåde (længde max. 6 m). Hjælpemotoren må kun benyttes til bugsering i havnen samt ved hjemsejlads i tilfældet af pludseligt opstået vindstille. Sejljoller kan i almindelighed ikke opnå hjælpemotortilladelse, idet disse kan padles i havn.

YF råder desuden over 38 såkaldte "fulde" motortilladelser, som er beregnet til motorbåde. Nogle af disse er reserveret til klubbens egne motorbåde, og de øvrige stilles til rådighed for klubmedlemmers private motorbåde. Der er dog en pæn lang venteliste for dem, som skulle ønske sig et sådant motornummer. Der kan i øjeblikket godt regnes med ca. 3 års ventetid.

Henvendelse om plads i havnen eller motortilladelse kan ske til
baadejerlaug(snabela)yachtklubben(punktum)dk